“Harry Potter i Insygnia Śmierci” – ostatnia część serii na Boże Narodzenie

Prezenty na święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam najczęściej z drobiazgami, które mają sprawiać przyjemność obdarowanym i nawiązywać do ich zainteresowań. Nic tak nie zachwyci fanów serii o Harrym Potterze, którzy poznali już prawie wszystkie powieści o młodym czarodzieju, jak “Harry Potter i Insygnia Śmierci”, czyli monumentalna powieść kończąca całą serię.

Harry Potter i Lord Voldemort – ostateczne starcie

Stało się to, czego wszyscy się obawiali. Śmierciożercy z Lordem Voldemortem na czele przejęli władzę nad Ministerstwem Magii i sieją spustoszenie wszędzie wokół. Zabrakło Albusa Dumbledore’a, ale Harry, Ron i Hermiona wiedzą, co mają robić. Ich celem jest odnalezienie i zniszczenie ostatnich horkruksów, które zapewniają Czarnemu Panu nieśmiertelność. Podróż bohaterów obfituje w niebezpieczne incydenty, a tymczasem Hogwart szykuje się do walki z napierającymi zwolennikami Voldemorta. W szkole ku uciesze większości uczniów pojawia się również Harry Potter, który już wie, że musi zginąć, aby zginął również jego przeciwnik. To on jest ostatnim horkruksem. 

Zakończenie w wielkim stylu

Tą częścią J.K. Rowling postanowiła zakończyć całą serię o młodym czarodzieju i trzeba przyznać, że stworzyła powieść z epickim rozmachem. Po latach, które niewątpliwie zbliżały głównego bohatera do tego momentu, w końcu dochodzi do ostatecznego starcia. Bitwa o Hogwart przeradza się w pełną emocji bitwę między dobrem i złem, ale wygrana nie zawsze jest oczywista. Bohaterowie decydują się na większe poświęcenie niż dotychczas, ginie wielu uwielbianych postaci, a całość kumuluje się w momencie, kiedy Lord Voldemort przekracza progi Szkoły Magii i Czarodziejstwa. Kiedy wszystko wskazuje na to, że udało mu się osiągnąć cel, autorka sprawnie manipuluje akcją tak, aby zaskoczyć czytelników i zapewnić im jeszcze więcej wrażeń. Książka zachwyca swoim klimatem, mądrością i propaguje najważniejsze wartości w życiu człowieka, a mianowicie miłość, przyjaźń i lojalność. To właśnie one od zawsze skutkowały powodzeniem w przypadku głównych bohaterów.